Vis dažniau susimąstau apie savo veiksmus ir kokį grįžtamąjį ryši jie sukuria. Pradedant nuo minčių, baigiant vartojimo/gyvenimo įpročiais. Tai skatina mano sąmoningumą, smalsumą ir norą tobulėti. Man atrodo, esu sakiusi, kad į Žemę nieko neatsinešame ir nieko neišsinešime. Šia mintimi paskutiniu metu gyvenu kone kasdien ir pagalvoju, ką galiu padaryti (kas yra mano valioje), kad ateinančioms kartoms gyventi čia būtų gera. Nes man rūpi.
Nesakau, kad imuosi kraštutinumų ir per vieną naktį tampu zero waste žmogumi. Greičiau įvertinu tai, kaip gyvenu šiuo metu ir palaipsniui ieškau aplinkai draugiškų ir sveikesnių pasirinkimų. Viena pati į parduotuvę nešiodamasi daugiakartinį pirkinių krepšelį, rūšiuodama atliekas, naudodama termosą takeaway kavai ar užsukusi vandens čiaupą, kol valausi dantis pasaulio gal ir neišgelbėsiu, bet savo pavyzdžiu galiu įkvėpti kitus susimąstyti apie tai, kaip mūsų kasdienybė veikia pasaulį, kuriame gyvename.
Šiandien noriu pakalbėti apie mėnesinės ir tai, kodėl norėčiau, kad visos pasaulio moterys naudotų menstruacines taureles. Daugelyje kultūrų, tame tarpe ir Lietuvoje, mėnesinės vis dar yra stigma – kažkas gėdinga, nešvaru, todėl aš noriu daugiau dėmesio skirti šiai temai.
Ar žinojote, kad yra paskaičiuota, jog per savo gyvenimą 1 moteris vidutiniškai sunaudoja apie 11000 higieninių priemonių (125 iki 150 kg), kurios šimtams metų nugula į sąvartynus? Jei ne, dabar žinote. 11 000 padauginkite iš skaičiaus moterų patiriančių menstruacijas visame pasaulyje – tiek DAUG atliekų mes visos kartu sukuriame. Brrr. Net oda pašiurpo. Yra ir dar keli faktai:
– Dauguma įprastų higienos priemonių gaminamos iš medvilnės, kurios gamybai ir apdirbimui reikia labai daug vandens;
– Tam, kad higieniniai įklotai tvirtai priliptų prie apatinių naudojamas gamtai kenksmingas teršėjas – polietileno plastikas;
– Tamponuose galime rasti dioksino, chloro ir viskozės. Produktui patekus į sąvartyną šios cheminės medžiagos patenka į dirvožemį, teršia požeminius vandenis bei orą;
– Tamponai, higieniniai įklotai ir jų pakuotės sukuria daugiau nei 200 tūkst. tonų atliekų per metus;
– Higieniniai paketai ir įklotai negali būti perdirbami, todėl keliauja į sąvartynus kur išlieka ilgiau negu gyvena tą įklotą naudojusi moteris. Kad šie produktai visiškai suirtų gali prireikti net kelių šimtų metų;
– Procesas, kurio metu medis minkštėja kol tampa į medvilnę panašiu audiniu, yra eikvojantis resursus, atliekamas naudojant gamtai žalingas chemines medžiagas.
photos / Pinterest
Tai tik keli dalykai, dėl kurių nusprendžiau, kad atėjo laikas ieškoti tvaresnės alternatyvos. Labas mano nauja meile, OrganiCup menstruacine taurele! Kitaip nei vienkartiniai higieniniai produktai, menstruacinė taurelė tarnaus daug laiko (vieną menstruacinę taurelę, jei ji tinkamai prižiūrima, galima naudoti iki 10 metų ir ji gali sutaupyti 2400 viekartinių įklotų, tamponų ir jų pakuočių, kurie įprastai užterštų gamtą!).
Ar menstruacinę taurelę tikrai saugu naudoti? Būtent OrganiCup menstruacinei taurelei yra suteiktas Danijos “AllergyCertified” įvertinimas – taurelė pagaminta iš 100 % minkšto medicininio silikono, kuris yra visiškai nekenksmingas. Silikonas savaime yra gana ekologiška medžiaga, kuri išgaunama iš silicio (tam tikros rūšies smėlio ), todėl yrant lėtai grįžta į savo pradinę būseną. Tai vienas dažniausiai sutinkamų mineralių Žemės paviršiuje, todėl tikrai nėra pavojingas aplinkai. Ir mano/tavo kūnui. Profesionali toksikologų komanda išanalizavo OrganiCup sudėtį bei atliko rizikos vertinimo testus. Todėl galima jaustis saugiai ir užtikrintai, kad produktas atitinka griežčiausius kokybės reikalavimus.
Galbūt, nori pradėti naudoti menstruacinę taurelę, bet vis dar baisu? Man irgi. Šiek tiek. Bet baisiu, kol nežinai. Čia tas pats, kaip pirmą kartą bandyti kontaktinius lęšius – sudėtingiau tik iš pradžių. Manau, kad mums abiems padės truputis palaikymo ir kantrybės. Būtent todėl ir atsirado šis blogo įrašas – padrąsinti žengti pirmą žinsgnį (ir Tave, ir save), nes mano taurelė keletą mėnesių laukė savo šlovės valandos (juk sakiau, kad ir man baisu, haha). Nusiteikime, kad gali prireikti šiek tiek laiko (kelių dienų, o galbūt kelių menstruacijų ciklų) tam, kad iš naujo susipažintume su savo kūnu, įprastume prie taurelės, suprastume, kaip ji veikia ir nepavykus viskam sklandžiai iš pirmo karto – neatmeskime galimybės bandyti dar kartą.
Manau ir šis informatyvus video, kaip naudoti OrganiCup pirmą kartą padės: How to use a Menstrual Cup.
Mūsų visų kūnai labai skirtingi, todėl svarbu pasirinkti tinkamo dydžio taurelę. OrganiCup turi tokius: A dydis – negimdžiusioms moterims (būtent šį aš ir pasirinkau); B dydis – vaginaliniu būdu gimdžiusioms moterims; Mini dydis – paauglėms arba toms, kurioms reikia mažesnio dydžio. Daugiau gerų dalykų apie taurelę:
– Labai patogu tai, kad taurelę galima naudoti iki 12 valandų!
– Galime nesijaudinti dėl pratekėjimo (jei pasirinkitas tinkamas dydis ir taurelė įdėta teisingai), nes išsiskleidusi makštyje taurelė sudaro vakuumą ir įsitvirtina);
– Investicija į taurelę atsiperka per pirmuosius ciklus – tai padeda sutaupyti tai, ką išleistume kitoms higieninėms priemonėms;
– Su taurele patogu sportuoti, maudytis, keliauti ir miegoti;
Skatinu visas moteris rinktis ekologiškas mėnesines ir pasirinkti tinkamiausią alternatyvą. Aš savo jau atradau, o Tu?
*Jei menstruacinę taurelę jau naudoji – būtų puiku, kad pasidalintum savo įspūdžiais!
photos / Pinterest
Išsirinkti savo OrganiCup gali čia: Intymi higiena
Daugiau mano tvarių atradimų rasi čia: Simonos Burbaitės 5 tvarūs atradimai
2 komentarai
Simona, saunuole, kad darai tokius pokycius tvarumo link! Siulaj dar paklausyt ispakuota laidos apie tvaria mada (o gal jau ir klausei https://ispakuota.lt/greitosios-mados-zala/ ). Man dabar skatant tavo blog ar ziuri t storius kyla toks disonansas, kai vienuose postuose teosongai kalbi ir rodai pavyzdi del tvarumo, o greta kituose postuose reklamuoji visiskai netvarius greitos mados zenklus. Na ir ka HM teigia apie perdirbamus rubus, tai ten labiau green washing, nei realybe. Deja 🙁
Labas, ačiū už mintis ir pastebėjimus, tačiau aš ir nesu tobula. Nesakau, kad esu zero waste žmogus ar kad niekada gyvenime nebepirksiu iš fast fashion parduotuvių (kurios, beje, taip pat daro teigiamus pokyčius savo gamybos procesuose, reiktų gal Jums daugiau pasidomėti apie tai). Be to, neperku daiktų impulsyviai ir neapgalvotai. Tikiu, kad gyvenime net nėra savaime gerų ar blogų dalykų, viskas turi dvi medalio puses 🙂 Todėl ir pati atsisakau kitų žmonių smerkimo ir aiškinimo, kaip jiems reiktų gyventi ar negyventi. Tiesiog darau pokyčius pamažu, taip, kaip jaučiu, galiu ir noriu, o jei dar galiu ką nors įkvėpti – iš viso nuostabu. Kiekvienas prisiimame atsakomybę už savo veiksmus ir gyvenimą.