Aš ir toliau vis ieškau tvaresnių ir aplinkai draugiškesnių sprendimų savo kasdienybėje – už inspiraciją, sąmoningumo skatinimą ir draugystę noriu padėkoti Urban Earth Lovers, kurie skleidžia paprastumo, minimalizmo ir gamtai draugiško gyvenimo idėjas. Urban Earth Lovers vadovaujasi atsakingo vartojimo, “zero waste” ir “low impact” požiūriu bei kiekvieną dieną dirba tam, kad sumažėtų vienkartinio plastiko ir atliekų, atsirastų daugiau lengvumo ir švaros gyvenime.
Šiandien noriu su jumis pasidalinti ekologiško namų valymo atradimais, nes, tikriausiai, nebūtų geresnio laiko kalbėti apie švarą, nei pavasaris. Be to, namų valymo priemones ir įrankius naudojame kasdien, bet ar pagalvojame, kokia jų sudėtis? Pasirodo, ilgalaikis stiprių cheminių medžiagų naudojimas veikia mūsų sveikatą ir gali turėti kancerogeninių efektų dėl juose naudojamų kvapiųjų medžiagų, o valymo priemonės gali prisidėti prie problemų su kvėpavimo takais, oda ar akimis. Todėl visai neseniai atlikau generalinę tvarką ir peržiūrėjau, kokias valymo priemones bei įrankius namuose naudoju.
Aš pati šiuo metu pirmenybę teikiu ilgaamžiams valymo įrankiams iš natūralių medžiagų, kurie ne tik puikiai atlieka savo funkciją, bet ir estetiškai atrodo. Ir nors anksčiau maniau, kad ekologiškos valymo priemonės – brangus malonumas, dabar visiškai pakeičiau nuomonę. Kodėl? Nes eko produktai tarnauja ilgiau ir atsiperka, todėl galima sakyti, kad ilgalaikėje perspektyvoje dar ir sutaupome bei saugome savo sveikatą. Tarkime, viena geros kokybės indų plovimo kempinė vidutiniškai kainuoja 50 centų. Urban Earth Lovers skaičiavimais, per trejus metus vidutinė šeima sunaudoja 72 kempines ir išleidžia 36 eurus. Nusipirkus vieną medinį indų plovimo šepetį už 10 eurų jį galima naudoti visus metus, o po to – paprasčiausiai pasikeisti šepečio galvutę už 3 eurus. Tad per trejus metus galima sutaupyti 20 eurų.
– Atsisakiau vienkartinių indų plovimo kempinių (kurios pagamintos iš poliuretano – naftos produkto, kurio neįmanoma perdirbti ir jis suyra per šimtus metų) ir jas pakeičiau į medinį indų plovimo šepetį bei šepetį puodams, kurie tarnaus ilgiau už daugybę kempinių (ir virtuvėje atrodys gražiau);
– Nusprendžiau išbandyti kietąjį indų ploviklį, kuris kartu yra ir daugiafunkcinis valiklis tinkantis įvairių paviršių, kilimų ir tekstilės valymui. Ploviklio užteks iki 6 mėn. (ir jis intensyviai putoja, todėl nereikia jaudintis, kad neišplaus riebalų nešvarumų). Maniškis ECOLIVING kokosų aliejaus pagrindų pagamintas valiklis. Be palmių aliejaus ir tinka veganams. Kietoji buitinė chemija pakuojama į perdirbamą popierių, todėl išvengiama sveikatai kenksmingų BPA plastiko pakuočių. Šis kietasis indų ploviklis nepalieka atliekų – produkto pakuotę galima perdirbti kartu su popieriumi.
– Atkreipiau dėmesį ar mano jau turimų valymo priemonių sudėtyje nėra paprastai dedamų kenksmingų medžiagų: perchloroetileno, triklozano, chloro, amoniako. Šios medžiagos dirgina odą bei kvėpavimo takus ir gali reaguoti su kitomis aplinkoje esančiomis medžiagomis, keldamos sveikatai kenksmingą efektą. Taip pat, labiausiai kenksmingus valiklius legva atpažinti iš įspėjamųjų ženklų ant jų pakuočių. Užrašai „toksiškas vandens organizmams“, „kenksminga įkvėpus“ ar „smarkiai nudegina odą ir pažeidžia akis“ turėtų skatinti tokio produkto nepirkti;
– Pasidomėjau namų valymo priemonių alternatyvomis – iš natūralių produktų galima lengvai tokias pasigaminti patiems. Dažniausiai naudojami: actas, valgomoji soda ir eteriniai aliejai. Universalų valiklį galima pasigaminti vos per kelias minutes! Viskas ko reikia: 2 stiklinių vandens, 0,5 stiklinės acto, 2 valgomųjų šaukštų maistinės sodos, 10 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus, švaraus sauso indo, švaraus indo su purškimo antgaliu (labai patogų daugiakartinio naudojimo aliuminio butelį su purkštuku savo shop’e turi ir Urban Earth Lovers). Visus ingredientus reikia sumaišyti ir gautą skystį supilti į indą su purškimo antgaliu. Toks valiklis puikiai tiks plytelėms, grindims ir įvairiems kitiems namų paviršiams valyti. Aš pati šiuo metu naudoju universalų jūros žolės ir lotoso kvapo koncentruotą valiklį NEAT – valikliui pasigaminti užtenka koncentratą sumaišyti su vandeniu iš čiaupo. Be to, stiklinė produkto pakuotė gali būti perdirbama, o popierinę pakuotę galima išrūšiuoti.
Renkantis buitinę chemiją ir produktus namų valymui verta atkreipti dėmesį į eko sertifikatą (eko ženklinimas liudija, kad prekės sudedamąsias dalis ir poveikį įvertino nepriklausomi ekspertai). Jei jo nėra – reiktų atidžiai perskaityti sudedamąsias dalis ir įvertinti, ar sudėtyje nėra kenksmingų medžiagų. Be to, bekvapiai valikliai visada yra geresnis pasirinkimas, kadangi neįmanoma sužinoti, iš ko susideda į produktą dedami kvepalai. Taip pat, jei tik yra galimybė – rinkimės pakuotę ir gaminius be plastiko, arba įsitikinkime, kad plastikas gali būti perdirbamas.